למידה למבחן מפע”מ באמצעות אתר קמפוס

שיתוף הפוסט בקליק:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
קליק להדפסה:
שיתוף ב print
הצטרפו לניוזלטר שלי!
טיפים פרקטיים וקצרים שיעזרו לכם לשפר את הציון.

אשלח לכם חומר שמתאים לזמן בו אנחנו נמצאים לפני הבחינה

איך אפשר להתאים את הלמידה עם הפסיכומטרי של המדינה למבחן מפע”מ?

קודם כל, זה אפשרי ומומלץ לעשות את זה. הייתה לי תלמידה שלמדה איתם והוציאה 650 שהיה לה די והותר להתקבל לתואר שהיא רצתה. כמובן שזה אינדיווידואלי, ואין לזלזל בצרכים של כל אחד. בתור אחת הסובלת מבעיות קשב וריכוז, אני יכולה להגיד שלמידה באמצעות סרטונים שאני יכולה להחזיר אחורה, לעצור, להאט, למהר ולחזור אליהם בזמני הפנוי, היא נהדרת. היכולת להתאים את הלמידה לקצב האישי של כל אחד מסייעת מאוד כאן. השיעורים מובנים ונוגעים בשיטות שונות עבור כל תרגיל, כך שכל אחד יכול לבחור לעצמו את השיטות שנכונות לו. במידה ואתם אכן לומדים עם הפסיכו של המדינה ונבחנים במפע”מ, אני ממליצה מאוד מאוד להרשם גם לקורס המתוגבר בעלות של 250 שקלים. בעיקר בגלל הליווי של מורה פרטי שידע לעזור לכם להתאים את הקורס לצרכיכם. העצות שאני הולכת לתת כאן מטרתן לעשות בדיוק את זה, והן מתוך נסיון שלי עם תלמידים שלמדו בקורס והיו צריכים התאמה כזו.

התאמת תהליך הלמידה עד המרתון

מומלץ ללמוד למבחן מפע”מ באותו אופן שבו הייתם לומדים למבחן רגיל, כשהדגש הוא לא מהירות, אלא הבנה מעמיקה של החומר ושל התרגילים. בקורס הפסיכומטרי של המדינה שמים דגש גם על חשיבה פסיכומטרית, וגם על הבנה של החומר. מטרת השיטות הפסיכומטריות היא כפולה – מצד אחד פתירה של תרגילים באופן יותר מהיר, ומצד שני פתירה של תרגילים שלא היינו פותרים אלמלא היינו מכירים את השיטות הפסיכומטריות. במקרה של נבחני מפע”מ הזמן מהווה פחות פקטור, מאחר ולכל שאלה יש כ-3 דקות. המשמעות היא שחלק מהשיטות הפסיכומטריות הופכות לפחות רלוונטיות, והתפקיד שלכם הוא לזהות מתי נכון לכם להשתמש בחישוב, על אף שהוא יקח זמן, ומתי ללמוד ולהטמיע את השיטות הפסיכומטריות, שכן בלעדיהן לא תצליחו לפתור תרגילים בנושא. אם יש לכם ספק, מומלץ לפתור את התרגילים תמיד בשתי הדרכים, כדי להכין את עצמכם לכל תרחיש. לעומת הנבחנים האחרים, לכם יש פריווילגיה להשתמש בחישובים ארוכים ואיטיים יותר (כמובן בהתאם ליכולותיכם).

את התרגול של הקורס ניתן לעשות על המחשב, וניתן גם להזמין עם ספרים. מכיוון שהמבחן שלכם עומד להתבצע על המחשב, מומלץ להתאים את הלמידה לכך ומראש לעשות את התרגילים על המחשב, וללא הגבלת זמן. את התרגילים בגיאומטריה התרגלו להעתיק לדף טיוטא ולפתור עליו. נכון שאתם מקבלים רק 3 דפי טיוטא במהלך המבחן, אך כשאלו נגמרים, אתם רשאים בהחלט לקבל עוד דפים. אל תתקמצנו על מקום! חישובים ושרטוטים קטנים יקשו עליכם להגיע לתשובה הנכונה ויגרמו לטעויות חישוב. אתם מוזמנים להשתמש בכמה דפים שבא לכם. הקפידו לעבוד גדול ומסודר.

התאמת הסימולציות למבחן מפע”מ

בשונה ממכונים אשר מיועדים לנבחני מפע”מ באופן ייעודי (זינוק לדוגמה) קורס הפסיכומטרי של המדינה לא מספק סימולציות ייעודיות לנבחני מפע”מ. בכל אופן ישנם מספר דברים שאתם יכולים לעשות כדי להפוך את חווית הסימולציות לדומה ביותר למבחן האמיתי על מנת להתכונן באופן מיטבי. הכלים שעומדים לרשותכם הם סימולציות רגילות עם שאלות בסדר קושי עולה, ומבחן מפע”מ לדוגמה מהאתר של מאל”ו.

מבחן מפע”מ לדוגמא – זהו הכלי החשוב ביותר שיש לכם בהכנה מכיוון שהוא כמה המבחן שתעשו בפועל. אם כך זוהי הסימולציה ממנה תוכלו להפיק הכי הרבה לקחים, ולתרגל בצורה הטובה ביותר את המבחן האמיתי. ההמלצה שלי היא לעשות אותה בתור הסימולציה השלישית ובתור הסימולציה 2 לפני האחרונה שתעשו. מדוע פעמיים? מכיוון שתוכלו להפיק ממנה יותר מסקנות, ומכיוון שחלק מהשאלות משתנות כאשר עושים אותה בפעם השנייה. מדוע במקומות האלו? מומלץ לעשות אותה יחסית מוקדם, כך שתבינו איך נראה המבחן שלכם, וכדי שיהיה לכם מספיק סימולציות אחריה להטמיע לקחים. אבל גם לא ממש ראשונה, כדי שתגיעו אליה מוכנים ומבינים מהי הבחינה, ולא שוקיסטים.

הסימולציות הרגילות – מאחר ויש בערך 30 שאלות בפרק במבחן מפע”מ כדאי לתרגל פרק עד פרק וחצי בכל פעם. את הפרקים שלכם אתם רוצים להרכיב משני פרקים, באופן שונה במידה ואתם חזקים או חלשים.

כמותי – לתלמידים חזקים מומלץ להרכיב את הפרק מ10-15 השאלות האחרונות בפרקים הכמותיים. כלומר, פעמיים השאלות 6-20. תוכלו לפתור את השאלות לפי הסדר, מ6-20, פעמיים. במידה ואתם אכן חזקים בכמותי, סביר כי רמת הקושי של המבחן שלכם תהיה גבוהה בהתאם. לתלמידים פחות חזקים בכמותי, מומלץ להרכיב את הפרק מפעמיים השאלות 1-15. במידה ואתם רואים הצלחה חוזרת מסימולציה לסימולציה, הרשו לעצמכם לעבור בהדרגה לשאלות יותר קשות מתוך הסימולציות. את השאלות פתרו לפי הסדר, בהתאם לזמנים שאתם אמורים להקציב לכל שאלה. במהלך הזמן המוקצב לשאלות על התרשים תוכלו לגשת אליו שוב.

מילולי – עשו פרק שלם לפי הסדר, והוסיפו לכם מפרק שני כ-3 אנלוגיות, כהשלמת משפטים אחת, וכ-4 שאלות הבנה והסקה. כדי לא לבלבל את עצמכם, עשו את השאלות הנוספות בסיום הפרק הראשון. את רמת הקושי של השאלות שאתם מוסיפים, בחרו לפי רמתכם בפרק – אם אתם חזקים, הוסיפו את השאלות הקשות מכל נושא. אם אתם פחות חזקים – הוסיפו את השאלות היותר קלות. את השאלות פתרו לפי הסדר, בהתאם לזמנים שאתם אמורים להקציב לכל שאלה. במהלך הזמן המוקצב לשאלות הבנת הנקרא תוכלו לגשת לטקסט שוב.

אנגלית – עשו פרק שלם לפי הסדר, והוסיפו לכם מפרק שני כ-4 השלמות משפטים, וכ-2 ניסוח מחדש. כדי לא לבלבל את עצמכם, עשו את השאלות הנוספות בסיום הפרק הראשון. את רמת הקושי של השאלות שאתם מוסיפים, בחרו לפי רמתכם בפרק – אם אתם חזקים, הוסיפו את השאלות הקשות מכל נושא. אם אתם פחות חזקים – הוסיפו את השאלות היותר קלות. את השאלות פתרו לפי הסדר, בהתאם לזמנים שאתם אמורים להקציב לכל שאלה. במהלך הזמן המוקצב לשאלות הבנת הנקרא תוכלו לגשת לטקסט שוב.

סך כל המבחן אמור לקחת לכם פחות או יותר עד 5 שעות, כך שאם אתם רואים שסימולציות כאלו לוקחות לכם מעל הזמן הזה, הורידו מעט שאלות או תרגלו פרק אחד בלבד מכל נושא. זה גם בסדר אם זה לוקח מעל חמש שעות – במקרה כזה יתכן שתתבקשו להפסיק את המבחן באמצע ולהמשיך אותו ביום אחר. תוכלו לתרגל גם את זה.

שימו לב – השאלות הראשונות בכל פרק הן החשובות ביותר מבחינתכם לציון, מכיוון שטעות בהן עשויה להכתיב את רמת הקושי של שאר השאלות בפרק ועקב כך את הציון שלכם. לכן הקדישו לטעויות בתחילת הפרק תשומת לב יתרה בתחקור והבינו כיצד להוריד את הלחץ הנלווה אליהן.

תזמון הסימולציות

בעת ביצוע הסימולציות, מדדו לכם זמנים לכל שאלה כפי שהיה קורה במבחן מפע”מ אמיתי. תוכלו להכין לכם מספר סטופרים עם זמנים שונים, וכך לחסוך את הזמן של כיוון הסטופר מחדש עבור שאלות שונות. כך תוכלו לדמות בצורה הקרובה ביותר את המבחן. שימו לב שמרגע שעברתם לשאלה הבאה, אין לחזור אחורה, ממש כפי שיהיה במבחן האמיתי. אם אתם לא בטוחים, התעכבו על השאלה. אלו הזמנים שתצטרכו למדוד עבור כל שאלה:

מילולי

 • אנלוגיות- דקה וחצי לשאלה
 • הבנת הנקרא – 7 דקות לקריאת קטע + 4 דקות לשאלה.
 • הבנה והסקה – 4 דקות לשאלה.
 • השלמת משפטים – 3 דקות לשאלה.

כמותי

 • כל השאלות – 4 דקות לשאלה
 • הסקה מתרשים – 5 דקות לקריאת התרשים + 4 דקות לשאלה.

אנגלית

 • השלמת משפטים – 2 דקות לשאלה.
 • ניסוח מחדש – 4 דקות לשאלה.
 • הבנת הנקרא – 7 דקות לקריאת הקטע + 4 דקות לשאלה.

בין פרק לפרק או בין נושא לנושא תוכלו לקחת הפסקה בהתאם למה שקיבלתם בטופס ההתאמות שלכם.

חישוב ציון

לא תוכלו לאמוד באופן מדויק את הציון של הסימולציות שאתם מרכיבים בעצמכם. עם זאת, תוכלו לתחקר אותן ולהבין מהן איפה אתם עומדים, ועל מה כדאי לעבוד יותר. ציון מדויק יותר ינתן לכם בעת השלמת הסימולציות הממוחשבות באתר של מאל”ו. מומלץ לעשות כ8-15 סימולציות, כמו נבחנים במבחן רגיל.

מה עוד ניתן לעשות בתוספת כסף?

לרכוש סימולציות מפע”מ ממוחשבות ממכונים המייצרים כאלו. אני חושבת שיש כאלו למכון נועם, ezway או מכון זינוק. אני לא מכירה אותן, ולכן לא יכולה כלל להעיד על קרבה או דמיון שלהן למבחן האמיתי.

המלצות ייחודיות לנבחני מפע”מ

 • אם אתם מוצאים את עצמכם שוכחים לסמן תשובה לפני שנגמר הזמן, הרגילו את עצמכם לסמן תשובה כלשהי מיד עם המעברר לשאלה חדשה, כך שאם שכחתם לסמן תשובה בסוף הזמן, לפחות יש סיכוי של 1 ל-4 שצדקתם.
 • לאורך המבחן, יהיה שעון שיספור לכם את הזמן לכל שאלה. זה יכול להיות מאוד מלחיץ. השתדלו להתעלם ממנו, ורק לחזור אליו עם העיניים מידי פעם אם בכלל. אם אתם מקפידים על סימון תשובה כלשהי מיד עם התחלת השאלה, ההמלצה שלי אליכם תהיה להתעלם מהטיימר לחלוטין עד הרגע שפתרתם את השאלה לחלוטין. רק בשלב זה כדאי להציץ בטיימר ולקבל החלטה האם לבדוק את עצמכם שוב בזמן שנותר, לקחת הפסקה לרגע לנשום, או להכין את עצמכם נפשית לשאלה הבאה. עד אז – הטיימר סתם מיותר. עשו את ההכי טוב שלכם לפתור את השאלה, וזהו.
 • בין פרק לפרק או בין נושא לנושא תוכלו לקחת הפסקה בהתאם למה שקיבלתם בטופס ההתאמות שלכם. השתדלו לקחת הפסקה קצרה ומרעננת, על מנת להחזיר אנרגיות, אבל לא להימרח יותר מידי זמן. אתם רוצים לשמור על המבחן לא ארוך מידי כך שתוכלו לשמור על ריכוז גם בסופו.
 • כשנגמרים לכם דפי הטיוטא תוכלו לבקש דפי טיוטא נוספים. השתדלו לשים לב כשהם עומדים להיגמר ולבקש מהבוחנ/ת דפים חדשים מעט לפני שזה קורה. כך עד שהבוחן יביא דפים חדשים, תוכלו להשתמש במקום שנשאר לכם.

נבחנת מפע”מ מספרת על תהליך הלמידה עם קורס “הפסיכומטרי של המדינה”

על המבחן:

המבחן מתאים את עצמו לרמה שלך. כולם מתחילים משאלות ברמה בינונית – אם צדקת, עולים רמה. אם טעית, יורדים רמה. ככה המבחן למעשה “מתאפס” ומגיע להבין מה הרמה שלך, והציון נקבע בהתאם. מספר השאלות אינו ידוע מראש, זה בהתאם לרמה שלך. לפעמים זה שלא יודעים איזו רמה השאלה מראש זה קצת מקשה לדעתי. בתרגול בבית כשאני פותרת שאלה 10 אני יודעת שהיא בינונית לדוגמא, וששאלה 19 קשה. זה נותן איזה כיוון “ברור” שאפשר להיאחז בו, שבמפע”מ לא קיים. בנוסף, העובדה שלא יודעים מתי ייגמר הפרק (בגלל שמספר השאלות לא קבוע) יכולה להיות מתישה. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהיתרון של מפע”מ. זמן! המבחן בודק יותר את הידע ואת היכולות מאשר את המהירות, ומבחיניתי זה הוריד לי הרבה לחץ שיש לי אוויר לנשימה ואפילו הפסקות באמצע. אלו יתרונות שעזרו לי מאוד.

התמודדות עם סימולציות:

בהתחלה עשיתי סימולציות של פרק וחצי מכל סוג – אנגלית, מילולי וכמותי. יותר לקראת המבחן עברתי לעשות סימוציות עם פרק מכל סוג. באתר של מאל”ו מפורסמת סימולציה שניתן לעשות בדיוק כמו הבחינה האמיתית. קיבלתי בה ציון נמוך יותר מהסימולציות שעשיתי לפני, אז אני ממליצה לעשות אותה פעמיים. זה עוזר לקלוט את המערכת, ומוריד את האלמנט של ההתרגשות וכו’. הסימולציה של מפע”מ באתר היתה דומה למבחן האמיתי.

הוצאת ההתאמות:

צריך להביא את כל המסמכים הנדרשים שקשורים לנושא. הגשת הבקשה לא עולה כסף, אלא אם כן נדרשים מסמכים נוספים, לכן הייתי ממליצה לכל מי שחושב שהוא יוכל לקבל התאמה לנסות. אין לכם מה להפסיד. ברישום לפסיכומטרי אתם רשומים למבחן רגיל, ובמידה ומקבלים את ההתאמות משנים את זה למפע”מ.

איך כדאי ללמוד?

לדעתי כדאי ללמוד כמו למבחן רגיל. בעיקר כשאתם עוד לא יודעים אם תקבלו התאמה. אם מתכוננים באמצעות חוברות, עדיף לא לכתוב את החישובים בחוברת אלא בדף נפרד. בנוסף, את השאלות בגיאומטריה כדאי להעתיק לדף הטיוטא כי כך גם תעשו במבחן עצמו. אני יודעת שיש מכונים שיש להם סימולציות דומות למפע”מ או תוכניות ספציפיות מכוונות לזה. אני לא יודעת אם המכונים שאלה עדיפים או טובים יותר מקמפוס אבל אני חושבת שאין צורך להוציא עוד כסף על זה אם אתם מסוגלים ללמוד באמצעות סרטונים כמו בקמפוס. השיעורים של קמפוס מעולים!

מכירים מישהו או מישהי שממש ישמחו לקרוא את זה?

שיתוף ב whatsapp
שלחו בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב email
שלחו במייל
שיתוף ב pinterest
שתפו בפינטרסט
שיתוף ב telegram
שיתוף בטלגרם
שיתוף ב print
הדפסת המאמר

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

המוצר נוסף לעגלה

המוצר נוסף לעגלה

דילוג לתוכן