מתי להתחיל ללמוד, וכמה זמן ללמוד ביום?

שיתוף הפוסט בקליק:
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
קליק להדפסה:
שיתוף ב print
הצטרפו לניוזלטר שלי!
טיפים פרקטיים וקצרים שיעזרו לכם לשפר את הציון.

אשלח לכם חומר שמתאים לזמן בו אנחנו נמצאים לפני הבחינה

לניגשים בפעם הראשונה:

מכונים מציעים בדרך כלל כמה תוכניות לימודים – חודשיים, 3 חודשים, 4 חודשים. כמה זמן מראש כדאי לי להתחיל ללמוד לפסיכומטרי? על מנת לענות על השאלה הזו, כדאי לקחת מספר שיקולים בחשבון.

1. איך אני מתפקד בלמידה לאורך זמן

זו נקודה שכל אחד יכול להעיד על עצמו. אני לדוגמה יודעת להגיד שבחיים בחיים לא הייתי מצליחה ללמוד לפסיכומטרי במשך 3 חודשים. למה? כי הפתיל שלי נגמר מהר, והיכולת שלי להביע עניין ולהתרכז בדבר אחד לאוך זמן היא לא גבוהה. מכירים את זה שאומרים שכדאי לצאת עם טעם של עוד ולא עם טעם של די? אז גם כאן זה תקף. אתם רוצים להגיע לפסיכומטרי רעננים ונחמדים, ולא מעוכים וסחוטים אחרי יותר מידי זמן של למידה. כמובן, שזה אינדיווידואלי. מה שנכון לי, לא נכון לכן, ויש כאלה שהיכולת שלהם להדבק לפסיכומטרי לאורך זמן היא גבוהה יותר. נסו להזכר בעצמכם בתיכון לאורך הבגרויות – היה זורם או שובר? ובקורס בצבא? כמה זמן הוא אידיאלי מבחינתכם?

2. האם צפויים ארועים מיוחדים לאורך תקופת ההכנה לפסיכומטרי

אם אני מתכננת ללמוד במשך חודשיים, אבל חודש אחד מתוך זה אני יודעת אני טסה לארצות הברית עם המשפחה או עושה מילואים, אז כדאי לצפות את זה מראש ולהתחיל ללמוד ארבעה חודשים לפני.

3. אנגלית

פרק האנגלית מקבל סעיף מיוחד בפני עצמו, מפני שהוא שונה מהפרק המילולי ומהפרק הכמותי באופן הלמידה אליו. על מנת לצלוח את פרק האנגלית יש להבין את השפה יותר טוב, ולמידת שפה לוקחת זמן. אם כך, ככל שתתחילו ללמוד מילים ולקרוא ספר יותר זמן מראש, תגדילו את סיכויי ההצלחה בפרק. כן, אפילו אם תתחילו ללמוד אנגלית שנתיים מראש, אתם תשפרו את סיכוייכם בצורה אדירה, ואף תקבלו 150 בפרק האנגלית. בכלל, מומלץ ללמוד אנגלית ככלי לחיים, אבל ניחא. אם כך, לא משנה מתי אתם מתחילים ללמוד בצורה רצינית למבחן, ברגע שגמלה ההחלטה בלבכם לעשות פסיכומטרי התחילו ללמוד את המילים באנגלית ולקרוא בספר. אדרבה אם אנגלית זה פרק שאתם צופים בו קושי. אל תוותרו לעצמכם, התחילו אפילו 4 חודשים או 6 חודשים מראש. זה רק שעה ביום. רק. שעה. ביום.

4. כמה זמן (נטו) אני מוכן להקדיש ללמידה ביום

זו אולי הנקודה החשובה ביותר. אחת השאלות הנפוצות שאני נשאלת על ידי תלמידים היא כמה זמן נכון להקדיש לפסיכומטרי ביום. טוב, אז התשובה לשאלה הזו כמובן היא לא נעימה, והיא – בערך כמה זמן שאתם מסוגלים להחזיק ריכוז, וכדאי כמה שיותר. זה כמובן תלוי גם בכמה זמן יש לכם. כמות הלמידה הכוללת היא זהה, בין אם אתם מקדישים לה חודשיים או ארבעה חודשים. בחישוב מהיר אפשר להבין שאם אני מקדישה רק חודשיים ללמידה, ככה”נ אקדיש פי שתיים שעות ביום ללמידה מאשר אם היו לי ארבעה חודשים. כמובן שזה לא לחלוטין נכון – חוק פרקינסון, שהוא חוק פסיכולוגי, קובע שאנחנו נקדיש פחות או יותר את כל הזמן שיש לנו לביצוע מטלה, ולכן ככל שנקדיש לה פחות זמן, היא תיקח לנו פחות זמן. כלומר, בלמידה של 4 חודשים אנחנו לא נקדיש משמעותית פחות שעות ללמידה ביום – סביר להניח שרובנו פשוט נמרח את הלמידה יותר, והיא תכלול יותר הפסקות טלוויזיה, ופזילה לכיוון הוואטסאפ והאינסטגרם (אגב את הפוסט על איך ללמוד נכון לפסיכומטרי אתם מוזמנים לקרוא בפנאן כאן).

בכל אופן, חזרה לנקודה. במידה והיום שלכם פנוי לחלוטין, ותוכלו להקדיש את מרביתו ללמידה, תוכלו לצמצם את כמות הימים בהם אתם לומדים למבחן. לעומת זאת אם אתם מחזיקים במשרה חלקית ומלאה, או מחזיקים בילדים, סביר להניח שתרצו להתחיל ללמוד יותר מוקדם, אפילו ארבעה חודשים לפני המבחן, כך שתוכלו לצמצם את כמות הלמידה שלכם לכ-3 שעות נטו ביום (נטו אומר חישוב שעות לא כולל הפסקות, רק זמן של מידה טהורה).

כמות השעות שצריך ללמוד ביום פחות או יותר לפי כמות הימים שיש לי ללמוד:

  • חודשיים – כ-7 שעות למידה נטו ביום, 6 ימים בשבוע. לא כולל מילים וקריאה.
  • שלושה חודשים – כ-5 שעות למידה נטו ביום, 6 ימים בשבוע. לא כולל מילים וקריאה.
  • ארבעה חודשים – כ-3 וחצי שעות למידה נטו ביום, 6 ימים בשבוע. לא כולל מילים וקריאה.

שימו לב – השעות האלה הן הערכה בלבד. בפועל, הזמנים משתנים בהתאם למכון בו אתם לומדים וכמות התרגול שיש לכם. וכן בהתאם למהירות בה אתם פותרים תרגילים. כך לדוגמה תלמיד חזק בכמותי יסיים מהר יותר את התרגול הכמותי מאשר תלמיד חלש. ובקורס הפסיכומטרי של המדינה יש פחות תרגול, ולכן השעות מצטמצמות משמעותית אלו שכתבתי כאן למעלה.

כמו כן, רצוי כמובן להקדיש כמה שיותר זמן לתרגול.

לניגשים בפעם השנייה והלאה:

1. כמה זמן עבר מאז הפסיכומטרי האחרון שלי?

ככל שעבר יותר זמן, תרצו להקדיש יותר זמן לרענון החומר.

אם המועד האחרון שעשיתם היה המועד הקודם, סביר שלא תצטרכו להקדיש זמן רב לרענון החומר, ותרצו להקדיש יותר זמן לביצוע סימולציות וחזרות נקודתיות על נושאים שהיו לכם קשים. במקרה זה, ניתן להתחיל ללמוד כחודש לפני הבחינה, בתנאי שהזמן שלכם פנוי ומוקדש ללמידה.

אם המועד האחרון שעשיתם היה לפני מספר רב של חודשים, סביר להניח לתרצו להקדיש קצת יותר זמן לחזרות על החומר, ואז ניתן להתחיל ללמוד כחודש וחצי – חודשיים לפני.

במידה והמועד האחרון שעשיתם היה לפני שנים, עשו אחורה פנה לסעיף הראשון – סביר להניח שתרצו ללמוד באופן מלא.

2. מה המרחק בין ציון היעד שלי לציון שקיבלתי?

ככל שהפער בין הציון הנוכחי שלכם לציון היעד גדול יותר, ככה”נ תצטרכו יותר זמן ללמידה של חומרים שאתם לא חזקים בהם. במקרה שהפער עולה על 100 נקודות, סביר להניח שאתם צריכים לחזק את הבסיס שלכם באופן ניכר ותרצו להקדיש זמן רב, אפילו חודשיים ללמידה טובה וחזקה של החומר. במקרה של פער של כ20-50 נקודות, סביר להניח שריכוז מאמץ של כחודש-חודש וחצי יספיק לכם בהחלט. במידה והשיפור שאתם צריכים לעשות הוא בעיקר בפרק האנגלית – מומלץ להתחיל ללמוד אנגלית כמו שיותר זמן מראש, ואת שאר הלמידה לעשות באופן מצומצם יותר, בהתאם לשאר הקריטריונים.

3. כמה זמן (נטו) אני מוכן להקדיש ללמידה ביום

ראו סעיף זה למעלה, אצל הניגשים בפעם הראשונה.

בהצלחה לכם! אפשר להוציא ציון מצוין גם אם לומדים חודשיים, גם אם לומדים ארבעה חודשים, וגם אם לא לומדים בכלל (סתם, האחרון לא נכון).

מכירים מישהו או מישהי שממש ישמחו לקרוא את זה?

שיתוף ב whatsapp
שלחו בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב email
שלחו במייל
שיתוף ב pinterest
שתפו בפינטרסט
שיתוף ב telegram
שיתוף בטלגרם
שיתוף ב print
הדפסת המאמר

פוסטים נוספים שאולי יעניינו אותך

המוצר נוסף לעגלה

המוצר נוסף לעגלה

דילוג לתוכן